Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı Kurupelit Kampüsü, 55139 Atakum / SAMSUN
0(362) 312 19 40                                                                                                    OMÜ Anasayfa

Ders Kaydı (Kayıt Yenileme)

05.02.2020
Üniversiteyi kazanarak ilk kayıt yaptırdığım yıl ders kaydı yaptırmam gerekir mi?
Evet yeni kayıt yaptıran öğrencilerimizin de ders kaydı yapması gerekmektedir.
Ders kayıtlarını hangi tarihler arasında yapmam gerekir?
Ders kaydınızı eğitim gördüğünüz birime ait akademik takvimde belirtilen süreler içerisinde yapmak zorundasınız. Akademik takvime Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı WEB sayfasından ulaşabilirsiniz.
Akademik Takvim nedir ve bütün işlemlerimi akademik takvime göre mi yapmak zorundayım?
Akademik Takvim, Üniversite Senatolarınca belirlenen ve kayıt yenileme, ders ekleme ya da bırakma, akademik konular ile ilgili son başvuru tarihleri, sınav başlangıç-bitiş tarihleri gibi tüm eğitim-öğretim süreçlerin yer aldığı plandır. Tüm işlemlerinizi Akademik Takvim ve ilgili mevzuatlar çerçevesinde yapmak zorundasınız.
Akademik takvimde belirtilen süreler içerisinde ders kaydımı yapmazsam ne olur?
Belirtilen tarihlerde kaydını yenilemeyen öğrenci, o yarıyıl kaydını yenilememiş sayılır ve öğrencilik haklarından yararlanamaz.
Birinci sınıf öğrencisiyim. Kaç krediye kadar ders seçebilirim?
Birinci sınıf öğrencileri kayıtlı olduğu yarıyıla ait bütün dersleri almakla yükümlüdür.
Hangi durumda üst sınıftan ders alabilirim?
Birinci yarıyıl sonundan itibaren; varsa öncelikle daha önce alıp başarısız olduğunuz dersleri ve öğrenim gördüğünüz yarıyıllarda almadığınız ders veya dersleri aldıktan sonra, her yarıyıl sonunda oluşan, genel not ortalamasına göre bir üst sınıftan kredi sınırları içerisinde kalarak ders alabilirsiniz.
Kayıt yenileme sırasında öncelikle başarısız olunan ders mi alınmalıdır?
Evet.Öncelikle başarısız olduğunuz ders/dersler ve kredi sınırları içinde alt yarıyılda almadığınız dersleri alıp seçerek kayıt yaptırmanız gerekmektedir.
Alt yarıyıl/yarıyillarda olan veya dönemimden dersimi bırakarak üst yarıyıl/yarıyıllardan ders alabilir miyim?
Hayır. Dersleri alt dönemlerden itibaren sıra ile almak zorundasınız.
Seçmeli dersten başarısız oldum. Yerine başka seçmeli ders seçebilir miyim?
Evet. UBS’den ders seçimi yaparken almak istediğiniz seçmeli dersi seçip yerine değiştirmek istediğiniz diğer seçmeli dersin yerine alıyorum işlemini yapmanız gerekmektedir. Yerine ders seçme işlemini yapmazsanız bir sonraki dönemde sorun yaşayabilirsiniz.
Daha önce başarısız olduğum derslere devam zorunluluğum var mı?
Hayır. Tekrarlanan derslerde önceki dönemde devam koşulu yerine getirilmişse, devam koşulu aranmaz. Fakat başarısız olduğunuz seçmeli ders yerine yeni seçtiğiniz seçmeli derse devam şartınız doğacaktır.
Ders kaydını nerede yapabilirim?
İnternet ortamında ubs.omu.edu.tr adresine giriş yapmak sureti ile interneti bulunan her yerden yapabilirsiniz.
Sistem giriş şifremi unuttuğum için sisteme giriş yapamıyorum. Ne yapmalıyım?
Eğitim gördüğünüz birime ait bölüm sekreterine ulaşarak, eğer sekreterinize ulaşamıyorsanız, 0 362 312 19 40 numaralı hattı arayarak şifrenizi sıfırlattıktan sonra ubs.omu.edu.tr adresinde yer alan İLK ŞİFRE OLUŞTUR linkini tıklayarak yeniden şifrenizi oluşturabilirsiniz
Ders kaydını yaptırmadığımız dönem eğitim süresinden sayılır mı?
Evet
Güz yarıyılı ders kaydı yaptırmadım. Bir sonraki yarıyıl (bahar) ders kaydı yaptırabilir miyim?
Evet.
Bir dönemde ne kadar ders alma hakkım bulunmaktadır?
Bir dönemde 30 AKTS'lik ders alma hakkınız bulunmaktadır. Fakat başarı durumunuza göre ilave olarak 5, 8, 12 veya 15 AKTS oranlarında fazla ders alabilirsiniz.
Ders seçme ekranında alacağım dersler çıkmıyor ne yapmam gerekiyor?
Ders planlarınıza bağlı olarak derslerinizin sistemde gözükmemesi dersin kaldırılmış olması, kodunun değişmiş olması, dersin açılmamış veya eksik açılmış olması nedeniyle olabilir. Bu durumda danışmanınızla irtibata geçiniz. Fakat sorun çözülmeden ders kaydınızı tamamlamayınız
Derslerde kontenjan dolu uyarısı veriyor dersi seçemiyorum ne yapmalıyım?
Öncelikle alabileceğiniz diğer seçmeli veya grup dersini almayı denemelisiniz. Tüm kontenjanların dolu olması halinde danışmanınıza başvurmanız gerekmektedir.
Ders kaydımı yaptım ve danışman onayı için gönderdim. Onaylanma sürecini takip etmeli miyim?
Evet. Danışman onayından emin olunuz. Danışman onayı olmayan ders kayıtları geçersizdir ve bu durumda ders ve sınavlara katılamazsınız. Sorumluluk tamamen öğrenciye aittir.
Danışmanıma ulaşamaz ve ders kaydımı onaylatamazsam ne yapmam gerekir
Bölüm başkanınıza, bölüm başkanına da ulaşamazsanız Dekan/Müdürünüze durumu bildirmek sureti ile akademik takvimde belirtilen sürede danışman onayını muhakkak yaptırınız. Hiçbir yetkiliye ulaşılamadığı takdirde oidb@omu.edu.tr adresine sistemle ilgili sorununuzu e-posta yolu ile iletebilirsiniz.
Ders kayıt aşamasında en çok hangi hususlara dikkat etmem gerekir?
Ders kaydında üç önemli hususa dikkat etmeniz gerekir. Eksik ders alarak dönem uzatmamak için her dönem başında müfredat durum kontrolü, akademik takvimde belirtilen süre içinde kaydın tamamlanması ve danışman onayı işlemidir.
Müfredat nedir?
Müfredat, eğitim gördüğünüz programda tamamlamak durumunda olduğunuz dersler yer alır. Müfredatta yer alan derslerden biri veya bir kaçını eksik almanız veya alıp başaramamanız durumunda mezuniyet hakkı elde demezsiniz.
Müfredat kontrolü nedir ve ne zaman yapmalıyım?
Öğrenci bilgi yönetim sisteminde yer alan müfredat bilgileri ve transkriptinize ulaşarak, her kayıt dönemi başında alıp başarılı olduğunuz dersleri müfredatınızla karşılaştırmanız gerekmektedir.
Danışman onay bittikten sonra yapmam gereken bir şey var mı?
Danışman onayı işlemi tamamlandıktan sonra, kayıtlanmış olduğunuz dersleri tek tek kontrolediniz. Sizin danışman onayına göndermiş olduğunuz derslerden bir veya bir kaçı danışmanınız tarafından listeden çıkartılmış olabilir.
Sınıf yoklama listesine imza atmalımıyım?
Evet ve ayrıca sistemden alınan ve üzerinde adınızın yer aldığı sınıf yoklama listesine devam/devamsızlık imzasını atınız.
Sınıf yoklama listesinde adımız yoksa ne yapmalıyız?
Listede adınız yoksa kaydınızda sorun vardır demektir ve derhal danışmanınızla görüşünüz.
Danışmanın kayıt olmak istediğim derslerde değişiklik yapma hakkı var mıdır?
Evet. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Öğretim ve Sınav Yönetmeliğinin 10. Maddesi 3. Fıkrası kapsamında danışman bu hakkını kullanabilir.
Kayıt olacağım derslere devam şartım yoksa yine de ders kaydı yaptırmalı mıyım?
Evet.
Ders ekleme/çıkarma nedir? Bu işlemi nasıl yapmalıyım?
Seçmiş olduğunuz derslerden açılmayan seçmeli ders olduğunda veya değiştirmek istediğiniz dersler için Akademik Takvimde belirtilen süreler içerisinde danışmanınızla irtibata geçerek yapabileceğiniz işlemdir.
5/i derslerini (TürkDili, Yabancı Dil ve Atatürk İlke ve İnkılap Tarihi derslerini) uzaktan eğitim yolu ile alabilir miyim?
Evet.
5/i Derslerini uzaktan eğitim yolu ile alabilmek için ne yapmam gerekir?
Ders kayıt esnasında dersler UZAKTAN EĞİTİM ve YÜZYÜZE EĞİTİM şeklinde iki alternatifle sunulacaktır. Dilediğiniz eğitim şeklini ilk kayıt aşamasında tercih etmek durumundasınız. Uzaktan eğitimi seçmeniz durumunda ücretini ödemek durumundasınız.